Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΑΓΚΜΠΥ ΛΙΓΚ

Σε πελάγη ευτυχίας βρίσκονται τα μέλη και τα στελέχη του Ελληνικού Ράγκμπυ Λιγκ, μετά και την κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου.
Μία εβδομάδα μετά την ανακήρυξη της Εθνικής Ράγκμπυ Λιγκ ως πρωταθλήτρια της Γ' ευρωπαϊκής κατηγορίας, η Εθνική Ομάδα συμμετείχε στο Βαλκανικό Κύπελλο που διοργανώθηκε για πρώτη φορά, στο Βελιγράδι της Σερβίας.
Αφού απέκλεισε στον ημιτελικό τη Βοσνία – Ερζεγοβίνη, νίκησε τη Σερβία με σκορ 50-22 παίζοντας καταπληκτικά μπροστά στους 300 περίπου φιλάθλους της έμπειρης και φιλόδοξης γηπεδούχου (γήπεδο Μακίς).
Πρόκειται για ανεπανάληπτο θρίαμβο καθώς η Ελλάδα κατέκτησε σε απόσταση μιας εβδομάδας, δύο τίτλους.
Ειδικά η νίκη εναντίον της Σερβίας, έγινε διεθνής είδηση καθώς η Σερβία είναι πρώτη στη Β' κατηγορία και κατέχει την 9η θέση στην Ευρώπη και την 17η στην παγκόσμια κατάταξη (η Ελλάδα είναι αντίστοιχα 18η και 26η).
Η Εθνική μας μπήκε δυναμικά, σκοράροντας από το πρώτο λεπτό. Στην αρχή κιόλας του παιχνιδιού, πέτυχε τρία συνεχόμενα αγγίγματα με τον Σεβαστιανό Σέλ, τον Βασίλη Τσικρικά και τον Ιάκωβο Βραχνό (0-14).
Την απάντηση της Σερβίας μετά από το πρώτο μούδιασμα, πέτυχε ο έφηβος Dzavid Jasari, ο οποίος είναι ο πρώτος Ρομά που έπαιξε ποτέ για τη Σερβία (12-14).
Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παναγιώτης Λαμπούσης, πήρε πάσα από τον Ιορδάνη Μηντς και έκανε το 12-18.
Στην επανάληψη, οι Έλληνες διεθνείς εξαφάνισαν κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για τη νίκη. Ο Τσικρικάς και ο Μήντς πέτυχαν από ένα άγγιγμα και παρά την παρένθεση αγγίγματος από τη Σερβία, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σε 11 λεπτά τέσσερα αγγίγματα και τελείωσαν μαθηματικά το παιχνίδι. Οι Σέρβοι απλά μείωσαν πριν το τέλος με ένα άγγιγμα. Τελικό σκορ 22-50.
Σερβία: Milos Zogovic, Milos Djurkovic, marko Milenkovic, Stevan Stevanovic, Dalibor Samardzic, Vojislav Dedic, Vladislav Dedic, Mile Potkoljnjak, Dzavid Jasari, Slobodan Manak, Miodrag Tomic, Zarko Kovacevic, Stefan Nedeljkovic. Subs: Pero Madzaravic, Vlado Kusic, Stefan Nikolic, Nikola Srbljanin
Ελλάδα: Ιορδάνης Μηντς, Γιώργος Σύτη, Νίκος Κανελλόπουλος, Λευτέρης Κωνσταντίνου, Παναγιώτης Λαμπούσης, Νίκος Μπόσμος, Λίαμ Σούε Τιν Κεντρώτης, Στέφανος Μπάστας, Ιάκωβος Βραχνός, Βασίλης Τσικρικάς, Σεβαστιανός Σελ, Γιάννης Ρουσσόγλου, Παναγιώτης Καρεφίλης, Ιωνάθαν Χιούτζες, Παντελής Αρφαράς, Άρης Δαρδαμάνης, Γιώργος Τσικρικας.